

Práca s drevom je ako výprava za dobrodružstvom. Snívate, robíte si plány a potom sa systematicky prepracúvate k cieľu postupmi, ktoré na seba nadväzujú. V tomto článku spoznáme viac typov dreva, z ktorými sa dá pracovať.
HOTOVÉ, NAREZANÉ DREVO
Pri mnohých projektoch z dreva je vhodné použiť drevo hotové, narezané podľa pravého uhla a ohobľované po všetkých stranách na požadovanú šírku. Môžeme zájsť dokonca ešte o krok ďalej a objednať si drevo narezané aj na príslušnú dĺžku. Pri objednávaní však nesmieme zabudnúť na podmienku, že chceme „dobre vyzreté drevo“, a preto si zvolíme dodávateľa, ktorý je schopný opracovať drevo tak, aby malo peknú povrchovú úpravu. Pri používaní paluboviek (napríklad na búdu pre psa) je najlepšie siahnuť po smrekových doskách najlepšej možnej akosti s obojstrannou povrchovou úpravou.
PREGLEJKA
Pri výrobe akostných kusov nábytku pomocou elektrických strojov je vhodné používať viacvrstvovú brezovú preglejku. Je to drahý, ale nádherný materiál, s ktorým je radosť pracovať – po narezaní a ohobľovaní má čisté, ostré okraje, nestretneme sa s lúpaním dýh po vrstvách ani s hrčami a povrch je taký pekný, že výrobku môžeme ponechať prírodný vzhľad. Netreba podľahnúť pokušeniu použiť preglejku s mäkkou vrstvou uprostred. Jej cena síce tvorí len zlomok viacvrstvovej brezovej, ale je takmer nemožné narezať ju tak, aby vzniklo niečo lepšie než nepodarok s chlpatým povrchom; farba je tmavá a dobré začistenie robí problémy.
Umelo vyrobená doska, napríklad z brezovej preglejky, sa dá využiť inak než plné drevo. Je ako stvorená na veľké plochy (na rozdiel od prípadu, keď sa spájajú úzke dosky plného dreva s cieľom získať širokú dosku) a v porovnaní s plným drevom sa oveľa menej rozťahuje i šúverí.
SMREK
Hrubé mäkké drevo smotanovej farby je cenovo prístupné, ľahko sa s ním pracuje, má peknú textúru, charakteristické hrče a je priam stvorené pre mnohé projekty z dreva. Treba sa však vyhýbať typom s veľkými uvoľnenými živicovými hrčami – mohli by vypadnúť a dielo pokaziť.
ŠKÁROVKA (LEPENÉ DREVO)
Tento výrobok vzniká zlepením mnohých úzkych častí (niekedy to bývajú „latky“ štvorcového prierezu) zo smreku alebo buka. Výsledkom je široká doska. Je to vhodný materiál na steny skríň, debien a políc.
Škárovka síce nie je taká pevná ani odolná proti zmenám ako preglejka, má však všetky prednosti plného (masívneho) dreva: okraje vyzerajú pekne, keď sa dosky poškriabu alebo potlčú, dajú sa opakovane zhobľovať a zbrúsiť; nábytok získa charakteristický vzhľad a môže slúžiť viacerým generáciám.
AMERICKÝ BIELY DUB
Bežne dostupné tvrdé drevo zlatohnedej farby s nádhernou rovnomernou kresbou. Je veľmi tvrdé, preto sa s ním pracuje ťažšie než so smrekom.
JAVOR
Vysokokvalitné tvrdé drevo smotanovej farby s pravidelnou textúrou, dokonalé na jednoduchý, moderný nábytok.
AMERICKÁ ČEREŠŇA
Nežné, ružové až hnedé tvrdé drevo s pravidelnou kresbou a jemnou textúrou, ktoré sa hodí na odborne, remeselne zhotovený nábytok.
Veľké časť návrhárskej práce s drevom zahŕňa úvahy v rámci medzných možností dreveného materiálu. Pri dreve si treba uvedomiť jeho tri hlavné faktory – farbu, textúru a fakt, že sa rozťahuje a šúverí do šírky a hĺbky (dĺžka sa nemení). Až potom bude jasné, že návrhy sa do značnej miery opierajú o pochopenie možností jednotlivých materiálov. To znamená, že sa dá uvažovať o všetkých troch uvedených faktoroch a nájsť najlepšie celkové riešenie.